pon. 20 listopada 2017

Współpraca Wydziału Architektury i białostockiej huty szkła Biaglass

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej nawiązał w tym roku współpracę z białostocką hutą szkła Biaglass. Huta planuje rozwinąć rozwijać własną produkcję opraw oświetleniowych i w związku z tym narodził się pomysł, aby szukać zdolnych osób wśród studentów kierunku Architektura Wnętrz.

Studenci II roku, w ramach przedmiotu "Oświetlenie i iluminacja" prowadzonego przez dr arch. Małgorzatę Bartnicką i mgr arch. Izabellę Ullman, dostali jako jedno z zadań semestralnych koncepcyjny projekt lampy z wykorzystaniem technologii szkła dmuchanego. Ćwiczenie było prowadzone zarówno na Wydziale Architektury jak i w hucie. W pierwszej fazie studenci zapoznali się z technologią i specyfiką pracy białostockiej huty. Obejrzeli, przy udziale technologa, poszczególne etapy powstawanie kloszy do opraw oświetleniowych. Mieli również możliwość zadawania szczegółowych pytań dotyczących produkcji, huta przeznaczyła na te zajęcia specjalną salę, w której odbywały się spotkania. Wstępne koncepcje opraw oświetleniowych były rozwijane i udoskonalane podczas zajęć na Wydziale. Po wybraniu koncepcji odbyła się druga faza korekt prowadzonych na terenie huty przez technologa produkcji, który objaśniał, które z pomysłów są możliwe do wykonania w stosowanej technologii huty. W efekcie końcowym 8 maja 2009 r. została zorganizowana wystawa prac studentów w korytarzu budynku produkcyjnego huty. Prace mogli oglądać zwiedzający hutę jak jej również pracownicy.

Dwie propozycje studenckie zyskały uznanie kierownictwa huty i być może zostaną wdrożone do produkcji. Oprócz tego huta chce organizować zawodowe praktyki studenckie.

Wystawa w hucie