śr. 29 marca 2017

W dniu 23 listopada 2016 r. w wieku 81 lat
zmarł
prof. dr hab. Bohdan Rymaszewski
zabytkoznawca, historyk i konserwator zabytków, wieloletni nauczyciel akademicki Wydziału Architektury PB (1983-2003), w latach 1998-2003 kierownik Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków.

Rodzinie i bliskim Zmarłego składamy wyrazy szczerego współczucia

Prof. Bohdan Rymaszewski  po ukończeniu studiów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika był przez wiele lat związany z Toruniem jako Miejski Konserwator Zabytków (1957-1971). W latach 1972-1983 pełnił funkcję dyrektora Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Ponadto był sekretarzem generalnym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (1985-1989), członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego (1986-1989) , Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej (2000-2006), a także aktywnym członkiem wielu gremiów zawodowych, wieloletnim wiceprezesem Polskiego Komitetu Narodowego ICOM i ICOMOS oraz przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Był autorem licznych publikacji naukowych z zakresu ochrony i konserwacji zabytkowej architektury i urbanistyki,  w tym. m.in. książek: „Toruń w czasach Kopernika” (1969), „O przetrwanie dawnych miast” (1984), „Geneza, uwarunkowania i mechanizmy ochrony zabytków w Polsce” (1988), „Polska ochrona zabytków” (2005).
Za wybitne zasługi na rzecz kultury polskiej i zachowania dziedzictwa kulturowego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013), Złotym Medalem „Gloria Artis” (2006) oraz uhonorowany nagrodą im. Jana Zachwatowicza (2011).
Prof. Bohdan Rymaszewski pozostanie na zawsze w serdecznej pamięci społeczności akademickiej Wydziału Architektury jako znakomity wykładowca, niezmiennie życzliwy wobec studentów i współpracowników, wspierający swoją wiedzą i doświadczeniem młodszych kolegów, niekwestionowany autorytet w dziedzinie ochrony zabytków.